سنسور نور و باران (Rain & Light Sensor)

یکی از امکانات بسیار جذاب و کاربردی پژو 206، 206SD و 207i دارا بودن سیستم تشخیص اتوماتیک نور محیط و بارش باران است.

این سیستم به کمک سنسور نور و باران، عملکرد چراغها و برف پاک کن را کاملاً خودکار کرده و راننده از دخالت در کار آنها بی نیاز خواهد بود.

  • روشن/خاموش شدن اتوماتیک چراغها با توجه به شدت نور محیط (ورود/خروج به تونل و پارکینگ) 
  • روشن/خاموش شدن اتوماتیک برف پاک کن با توجه به بارندگی و تنظیم سرعت تیغه ها برحسب شدت باران و سرعت خودرو
  • روشن شدن اتوماتیک چراغها هنگام بارندگی شدید برای حفظ ایمنی بیشتر خودرو

یکی از امکانات فابریک خودروی پژو 206 و 207i سنسور نور و باران می باشد. مکان قرارگیری این سنسور بصورت فابریک، در زیر شیشه جلوی اتوموبیل و پشت آینه وسط است.

سنسور نور و باران عرضه شده توسط ما به همراه پایه و پد فابریک مخصوص BMW می باشد. این پایه و پد با مدلهای جدید خودروهای BMW مشترک می باشد و استفاده از آن مزیتهایی را نسبت به استفاده از پایه پژو-سیتروئن خواهد داشت. تصاویر این قطعات در پایین صفحه قابل مشاهده می باشد.

مهمترین مزیت استفاده از آن، به موقع روشن شدن چراغها در هنگام تاریک شدن هوا است. بدین نحو که استفاده از پایه و پد پژو-سیتروئن سبب می شود در هنگام تاریک شدن هوا چراغهای خودرو خیلی زود روشن شده، درحالیکه با استفاده از پایه و پد BMW چراغها به موقع تر روشن می شوند.

همچنین دقیقتر عمل کردن سنسور باران هنگام بارندگی، یکی دیگر از مزیتهای استفاده از این پایه و پد ها می باشد.

ضمن اینکه با استفاده از این پد، دیگر نیازی به تعویض شیشه جلوی اتومبیل یا شیشه مخصوص سنسور نور و باران نخواهد بود.

مجموعه این سنسور متشکل از دو سنسور نور و سنسور باران می باشد.

لطفا ادامه مطلب را بخوانید…

سنسور نور (Light Sensor)

وظیفه این سنسور تشخیص مقدار نور محیط است. خودرو از طریق این سنسور مقدار روشنایی محیط را دایماً بررسی کرده و هنگام کمبود نور، بصورت اتوماتیک چراغها را روشن کرده و وقتی نور به اندازه کافی وجود داشت، چراغها را خاموش می کند.

تکنولوژی ساخت این سنسور یک مقاومت متغیر حساس به نور است که اصطلاحاً به آن فتودیود می گویند.sensor-nor-o-baran

به عنوان مثال، هنگام غروب آفتاب، یا ورود به پارکینگ یا داخل شدن به تونل، چراغهای خودرو بطور اتوماتیک روشن شده و با خروج از این وضعیت خاموش خواهد شد.

بنابراین با دراختیار داشتن این آپشن، شما دیگر نیاز به کنترل چراغهای اتوموبیل نخواهید داشت و خودرو آنها را در موقع مناسب روشن و خاموش خواهد کرد.

نحوه فعالسازی سنسور نور

برای فعال/غیرفعال کردن این آپشن نیاز به دکمه سر دسته چراغها خواهید داشت. درحال حاضر این دکمه بر روی خودروهای تولیدی داخل بر روی دسته چراغها نصب نشده است.

با فشردن این دکمه به مدت چند ثانیه هنگامی که سوییچ خاموش است، خودرو فعال/غیرفعال شدن سنسور نور را با صدای بوق خاصی تایید می کند. همچنین درصورت داشتن صفحه نمایش کامپیوتر سفر(تایپ بی) خودرو از طریق نمایش پیغام Automatic Lighting Active بر روی صفحه نمایش به راننده اطلاع می دهد.

پس از فعالسازی، خودرو با توجه به مقدار روشنایی محیط، بصورت اتوماتیک چراغها را کنترل می نماید.

 

 

 

سنسور باران (Rain Sensor)

این سنسور قادر به تشخیص وجود قطره های آب بر روی شیشه و همینطور مقدار آنها می باشد. خودرو بر اساس اطلاعات دریافتی از سنسور، در صورت پاشیدن آب بر روی شیشه برف پاک کن را روشن کرده تا شیشه را برای راننده تمیز نماید.

images

 

تکنولوژی و نحوه کار این سنسور بدین صورت است که اشعه مادون قرمز با زاویه 45 درجه توسط یک فرستنده نوری(LED) بر روی سطح شیشه تابانیده می شود. در حالت عادی نور تابانیده شده توسط سطح شیشه به همان زاویه برگردانده می شود که در مقابل آن یک گیرنده (فتودیود) قرار داده شده تا آنرا دریافت کند. وجود قطرات آب بر روی شیشه سبب انحراف اشعه مادون قرمز شده و مقدار کمی از نور تابانیده شده به گیرنده می رسد. بنابراین کم شدن دریافت اشعه بازتابی به منزله وجود آب بر روی شیشه است و سنسور در این لحظه وجود آب را به خودرو گزارش می کند. شکل زیر به خوبی طرز کار آنرا نشان می دهد.
تعداد 4 عدد از این نوع فرستنده و گیرنده در مجموعه سنسور تعبیه شده تا با تشخیص قطرات آب توسط هر کدام از آنها، شدت بارش باران نیز بر روی شیشه قابل تشخیص باشد.

نحوه فعالسازی سنسور باران

با قراردادن اهرم برف پاک کن روی پله اول و حالت تایمر متناوب (I)، خودرو با یکبار حرکت دادن تیغه های برف پاک کن، فعال شدن سنسور باران را تایید خواهد کرد. سنسور به محض تشخیص قطرات آب بر روی شیشه با حرکت دادن برف پاک کن عکس العمل نشان داده و سرعت تیغه ها با توجه به مقدار باران و سرعت خودرو بصورت اتوماتیک تنظیم می شود.

 

در هنگام بارندگی شدید جهت ایمنی بیشتر، چراغهای خودرو نیز بصورت اتوماتیک روشن خواهد شد.

آینه با قاب سنسور نور و باران

آینه وسطی که در خودروهای تولیدی فعلی نصب شده است از نوع معمولی می باشد. این خودرو دارای آینه هایی با قاب سنسور نور و باران بصورت فابریک می باشد که در مدلهایی که این سنسور وجود دارد نصب می گردد. قاب روی این آینه روی سنسور نور و باران را به نحوی می پوشاند تا از بیرون و داخل خودرو مشخص نباشد. تصاویر مربوط به آن را می توانید در پایین همین صفحه مشاهده نمایید.

نصب این آینه اختیاری است. اگرچه نصب سنسور توسط ما به گونه ای انجام می شود که پد مشکی رنگ مخصوصی با طرح فابریک بر روی شیشه چسبانده می شود تا به همان صورت سنسور را از دید بیرونی مخفی سازد و خودرو زیباتر به نظر برسد.

 اقلام
هزینه (تومان)
 موجودی
sensor-nor-o-baran -سنسور نور و باران با پایه و پد BMW
280،000
بلی
خرید از فروشگاه آنلاین
 IMG_0517 – قاب آینه
– سوکت سنسور نور باران

بلی
خرید از فروشگاه آنلاین
اشتراک گذاری