دزدگیر فابریک پژو (Texton Alarm (Texalarm

این دزدگیر به سفارش شرکت پژو و توسط شرکت معتبر Delphi برای خانواده 206 شامل مدلهای 206 و 206CC و 206SW و 206+(207i) طراحی و ساخته شده است. این سیستم امنیتی بصورت کاملاً فابریک بوده و مخصوص این خودروها طراحی گردیده است و بر روی خودروهای دیگر قابل نصب نمی باشد!

سیستم برق آن مالتی پلکس بوده و با سایر تجهیزات خودرو هماهنگی کامل دارد. هنگامی که این یونیت بر روی خودرو نصب و معرفی می شود، خودرو آنرا دقیقاً به عنوان یونیت امنیتی شناخته و با آن کار می کند.

این دزدگیر قابل نصب و راه اندازی بر روی 206 و 207 های ایرانی با سیستم اکومکس نیست.

مقایسه با دیگر دزدگیرها:

دزدگیرهای موجود در بازار به عنوان مجموعه ای کاملاً مستقل از خودرو عمل می کنند. بدین نحو که با نصب سنسورها و سوییچها و اتصال به سیم کشی خودرو، سعی می کنند با به دست گرفتن کنترل خودرو، از آن محافظت کنند. در برخی موارد عملکرد سیستم دزدگیر سبب دخالت در کار خودرو شده و عملکرد خودرو را دچار مشکل می کند. این مورد در خودروهایی با تجهیزات الکترونیکی حساس مانند 206 و 207i ممکن است سبب بروز خساراتی برای تجهیزات آنها گردد. به همین سبب نصب دزدگیرهای نامناسب می تواند سبب ابطال گارانتی خودرو نیز گردد.

دقت داشته باشید که صرفاً فابریک بودن سوکتهای یک دزدگیر، دلیل بر اصل و فابریک بودن آن نیست. بلکه نحوه عملکرد و تطبیق آن با سیستمهای خودرو تعیین کننده این موضوع می باشد. شاید برخی از دزدگیرهای موجود در بازار و  دزدگیرهایی که توسط برخی از نمایندگیها عرضه می شود مورد تایید ایران خودرو باشد، ولی هیچ کدام فابریک این خودرو نیستند و تنها دزدگیر فابریک،دزدگیر تکستون ساخت فرانسه می باشد.

این دزدگیر، کاملاً با سیستم برق خودروهای 206 و 207i هماهنگ بوده و از ابتدا صرفاً برای خودروهای خانواده 206 طراحی شده است و به هیچ عنوان قابل نصب بر روی سایر خودروها نمی باشد. کلیه سوکتهای این یونیت بصورت فابریک بوده و هیچگونه دستکاری در سیم کشی خودرو صورت نمی گیرد. بر روی خودروی شما از قبل مکان قرارگیری یونیت و سوکتها طراحی و تعبیه شده و همه چیز بصورت منظم درجای از پیش تعیین شده قرار می گیرد. این یونیت پس از نصب می بایستی توسط دستگاه دیاگ مخصوص پژو/سیتروئن(PPS)، به خودرو معرفی و شناسانده شود. با اینکار خودرو از آن پس، حضور یک یونیت محافظتی/امنیتی را درک کرده و با آن کار می کند. این یونیت ریموت جداگانه ای نداشته و پس از نصب و بدون دستکاری و افزودن قطعه ای به ریموت خودرو، با ریموت فابریک سوییچ خودرو کار خواهد کرد.

امکانات

امکانات این سیستم بدین شرح می باشد:

 1. تشخیص ضربه به خودرو
 2. تشخیص حرکت در داخل خودرو
 3. فعال و غیرفعال شدن با ریموت اصلی سوییچ خودرو
 4. تشخیص بازشدن درب صندوق
 5. تشخیص بازشدن درب موتور
 6. نمایش بازبودن درب صندوق و درب موتور در صفحه نمایش خودرو
 7. دارا بودن باطری پشتیبان جهت فعال نمودن آژیر هنگام قطع برق خودرو
 8. دارای چراغ چشمک زن و هماهنگ با چراغ چشمک زن کلید قفل مرکزی
 9. دارا بودن کلید قطع کن چشمی های داخل خودرو
 10. غیرفعال کردن اضطراری دزدگیر با وارد کردن سوییچ به مغزی و بازکردن آن

 

قابلیتهای فابریک

فابریک بودن این سیستم امنیتی در این حد است که پس از نصب و اتصال به خودرو، می بایستی حتماً از طریق دستگاه دیاگ پژو/سیتروئن (PPS) به خودرو معرفی و امکانات آن فعال شود. پس از آن خودرو این یونیت را شناخته و مانند سایر یونیتهای دیگر با آن کار کرده و تبادل اطلاعات می کند. به همین سبب این دزدگیر قادر به خواندن اطلاعات از شبکه برق مالتی پلکس خودرو بوده و اتفاقاتی که در خودرو رخ می دهد نظیر باز یا بسته بودن کلیه دربها، قفل شدن یا بازشدن دریها با ریموت و … را بدون نصب سوییچ و اضافه کردن تجهیزات خاصی، متوجه شده و بر اساس آنها عمل می کند.

همچنین با نصب این یونیت، بازبودن درب صندوق و درب موتور در صفحه نمایش خودرو نمایش داده می شود. نمایش بازبودن درب موتور در صفحه نمایش خودرو، بدون این دزدگیر به هیچ عنوان امکان پذیر نیست.

نکته دیگر در مورد درب صندوق است. در حالت عادی درب صندوق جرو دربهای فعال خودرو به حساب نمی آید و با ایکه درب صندوق باز است، می توان با قفل مرکزی درهای خودرو را قفل نمود. این مورد یک ریسک امنیتی به حساب می آید. چرا که شیوه برخی از سارقین بدین گونه است که در پشت ترافیک یا جاییکه خودرو متوقف است و درها قفل نباشند، به آرامی با فشار دستگیره، درب صندوق را از حالت قفل در می آورند و به دلیل عدم نمایش باز بودن این درب در صفحه نمایش، راننده ممکن است متوجه این اتفاق نشود. سارقین خودرو را تعقیب کرده و پس از توقف و ترک خودرو و قفل نمودن دربهای خودرو (درب صندوق همچنان باز است!) به سراغ خودرو رفته و از صندوق وارد می شوند.

با نصب این دزدگیر درب صندوق به دربهای فعال خودرو افزوده شده و هم باز بودن آن در صفحه نمایش نشان داده می شود و هم قفل مرکزی درصورت باز بودن درب صندوق، درهای خودرو را قفل نمی کند تا شما متوجه باز بودن یکی از درها شوید.

این دزدگیر دارای دو سنسور التراسونیک است که برای تشخیص حرکت در داخل خودرو می باشد. هنگامی که شیشه شکسته شود و یا با پایین بودن شیشه، جسمی وارد خودرو شود، آزیرها به صدا درمی آیند. همچنین این قابلیت وجود دارد که در مواقعی که حیوان یا کودک داخل خودرو است، دزدگیر را بدون فعال کردن این سنسورها فعال کرد.

یونیت دارای چراغ چشمک زن LED مستقل است. این قابلیت وجود دارد که چشمک زدن این چراغ، هماهنگ با چراغ چشمک زن روی کلید قفل مرکزی(یا کلید فلاشر) بوده و یا مستقل چشمک بزند.

یکی دیگر از تنظیمات فابریک این دزدگیر، تعیین جنس روکش صندلیهای خودرو است. اگر جنس روکش چرمی باشد گزینه ای برای آن وجود دارد تا سبب آژیر مزاحم نشود.

به علت داشتن باطری پشتیبان در داخل خود یونیت، درصورت قطع برق دزدگیر یا جداکردن سرباطری، دزدگیر قادر به صدا درآوردن آژیر می باشد.

طریقه استفاده

در هنگام ترک خودرو با زدن کلید قفل کردن بر روی ریموت خودرو، دزدگیر فعال می شود و با زدن کلید باز کردن روی ریموت، غیرفعال خواهد شد. درصورت بازبودن یکی از درها، آژیر تک بوق زده و درها را قفل نمی کند. درصورت به صدا درآمدن آژیر، با یکبار زدن کلید بازشدن درها بر روی ریموت، آژیر خاموش خواهد شد.

اگر در موقعی که خودرو را ترک کرده اید دزدگیر عمل کند و آژیر به صدا درآید، هنگام مراجعه مجدد به خودرو مشاهده خواهید کرد که چراغ چشمک زن قفل مرکزی به همراه چراغ چشمک زن دزدگیر بصورت سریع چشمک می زند که نشاندهنده این موضوع است.

اگر می خواهید پس از قفل کردن خودرو و فعال شدن دزدگیر، چشمی های داخلی به علت وجود شخصی در داخل خودرو فعال نشوند، سوییچ قطع چشمی ها را به مدت 2 ثانیه نگه دارید. با اینکار چراغ LED دزدگیر و چراغ چشمک زن قفل مرکزی خودرو روشن می ماند. اگر در این حالت دربها را قفل کنید، چشمی های داخلی فعال نشده و دزدگیر حرکت داخل خودرو را احساس نخواهد کرد.

چنانچه آژیر دزدگیر به صدا درآمد و ریموت اصلی سوییچ خودرو در دسترس نبود، می توانید با سوییچ یدک در خودرو را باز کرده و سوییچ را داخل مغزی قرار دهید. با باز کردن سوییچ داخل مغزی، کد امنیتی سوییچ به خودرو داده شده و دزدگیر غیرفعال خواهد شد.

محتویات پکیج

 

 • یونیت اصلی آلارم تکستون (یک عدد)
 • یونیت آژیر (یک عدد)
 • قفل سوییچ دار صندوق عقب (یک عدد)
 • دسته  سیم فابریک (یک عدد)
 • سوییچ لادری قفل درب موتور (یک عدد)
 • چشمی های اولتراسونیک تشخیص حرکت داخل اتاق (دو عدد)

طریقه نصب

نصب این دزدگیر می بایستی توسط یک متخصص انجام شود. دزدگیر پس از نصب به تنهایی کار نخواهد کرد و باید توسط دستگاه دیاگ مخصوص پژو-سیتروئن به خودرو معرفی و فعال گردد.

مکان نصب یونیت و همینطور مسیرهای رد شدن دسته سیمهای آن، از قبل توسط پژو بر روی خودرو طراحی و درنظر گرفته شده است و نیاز به هیچگونه سوراخکاری و یا لخت کردن هیچ سیمی نمی باشد. ضمن اینکه پس از نصب، محفظه BSI واقع در زیر فرمان خودرو برخلاف سایر دزدگیرها شلوغ نشده و اثری از نصب دزدگیر در آن مشاهده نمی شود و نیز شما به راحتی به فیوزهای آن قسمت دسترسی خواهید داشت.

جهت آشنایی هر چه بیشتر، دفترچه راهنمای نصب دزدگیر تکستون برای دانلود و مطالعه قرار داده شده است:

دانلود دفترچه راهنمای نصب دزدگیر تکستون (Texalarm Installation Manual)

 

اشتراک گذاری